ÖZEL Salihli Can Hastanesi

Özel Salihli Can Hastanesi

Anne Dostu Hastane

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK ANNE DOSTU ÖZEL HASTANESİYİZ ;


Dünya Sağlık Örgütü 1991 yılında ‘Bebek Dostu Hastane’ programını başlatarak doğumdan sonra emzirmenin özendirilmesini sağladı. Ülkemizde de kamu ve özel sektörden birçok hastane bu programa gönüllü olup Bebek Dostu Hastane ünvanını kazandı.
Doğum sürecinin tarihine baktığımızda anne adayının eylemin dışına itildiği, çoğu zaman karar sürecinde aktif yer almadığı ve özellikle son elli yılda sezaryen oranlarındaki inanılmaz artış dikkati çekmektedir.
Oysa;
- Doğum normal, doğal ve fizyolojik bir olaydır.
- Bebekler doğum sırasında her şeyin farkında ve hassastırlar.
- Doğum yapılan ortam ve ekibin yaklaşımı anne adayının doğum sürecinde kendine güveni ve sakinliğini arttırabilir/azaltabilir.
1996 yılında ABD’de toplanan CIMS (Coalition for Improving Maternity Services- Doğum Hizmetleri Geliştirme Koalisyonu ‘Anne Dostu Bakım Rehberi’ni yayınladı ve uygulamaya aldı. 2007 yılında rehber güncellenerek son halini aldı. Amaç gereksiz tıbbi girişimlerin engellenmesi ve anne adayına daha kaliteli, güvenli ve insancıl doğum hizmetlerinin sunulmasıdır.

Can Sağlık Grubu Salihli Özel Can Hastanesi olarak bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ‘Anne Dostu’ özel hastanesyiz.
Neden Anne Dostu Hastanesi olmamızdaki amacımız
Çünkü;
- Anne sağlığına yönelik verdiğimiz hizmetlerin niteliği ve niceliğini arttırarak anne adaylarının daha güvenli ve daha kaliteli doğum hizmetine ulaşmasını istiyoruz.
- Sunmuş olduğumuz doğum hizmetlerinin kalitesine güveniyoruz
- %21.4 primer sezaryen oranımızın (İlk doğumun sezaryen ile yaptırılması) oranımızın ile birçok kamu ve üniversite hastanesinden daha başarılı olduğumuz için gururluyuz.
- Bu sürecin normal doğum oranını arttırarak yapılan müdahaleleri azaltacağını biliyoruz.
- Anne adayının, mahremiyete dayalı tek kişilik Doğum Ünitelerinde seçtiği bir yakınıyla birlikte bu mutlu süreci tamamlamasını hedefliyoruz.
- Anne adayının refakatçisiyle ev rahatlığını ve hareket özgürlüğünü hissetmesinin doğum stresini azaltacağını biliyoruz.
 

ANNE DOSTU HASTANE KRİTERLERİMİZ

  1. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının hakkıdır.
  2. Gebelik dönemi, travay, doğum ve doğum sonrası süreçlerde gerekli danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır.
  3. Hastanemizde poliklinik, eğitim, danışmanlık ve doğum hizmetleri Bakanlık mevzuatları ile belirlenmiş standartlara uygundur.
  4. Mahremiyet gereksinimleri itina ile karşılanır, hijyen ve konfor standartları yüksek tutulmaktadır.
  5. Kanıta dayalı olmayan müdahaleler rutin olarak uygulanmamaktadır.
  6. Hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları ve lojistik destek optimum düzeydedir.
  7. Acil obstetrik durumlarda sevk kriterlerine uyulmaktadır.
  8. Doğum hizmeti anne ve bebek odaklı olmaktadır.
  9. Hizmet sunanların bilgi ve beceri kapasitesini güçlendirmeye yönelik eğitimler planlanmakta ve uygulanmaktadır.
  10. Verilen hizmetler ile ilgili gerekli kayıtlar tutulmakta ve düzenli aralıklarla analizleri yapılarak hizmetlerin geliştirilmesinde kullanılmaktadır.

 

 

 

 

"ANNE DOSTU HASTANE" EĞİTİMLERİMİZİ BAŞARIYLA TAMAMLADIK