ÖZEL Salihli Can Hastanesi

Özel Salihli Can Hastanesi

Alaşehir

Alaşehir İlçesi, İç Ege Bölgesinde, Batı Anadolu'daki doğu-batı yönlü ovalardan biri olan Gediz ovasının doğu kesiminde bulunmaktadır. Yüzölçümü 977 km2.dir.

Alaşehir İlçesi, İç Ege Alaşehir'in bulunduğu yer, Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş yeridir. Genel olarak ılıman bir iklimin geçtiği Alaşehir'de yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçer. Yazın bölgede sıcaklığın 40 dereceye kadar çıktığı görülür. Kışın yıllık yağış ortalaması 500 mm3 olup, yağışların büyük bir kısmı kış aylarında düşer. Alaşehir’de 21.785 hektar orman alanı bulunmaktadır. Ağaç türleri karaçam, kızılçam ve meşedir. Bunun 12.664 hektarı verimli koru ormanı, 9.127 hektarı bozuk ormanlıktır. Diğer arazi çayır-mera, bağ-bahçe, tarla bitkileri ve kullanılmayan alanlardan barettir. Bitki Örtüsü İklime uyum gösterir. Ovanın verimli topraklara sahip olması nedeniyle yetiştirilen başlıca ürünler; Çekirdeksiz üzüm, pamuk, tütün, tahıllar ve sebze meyvedir.

Türkiye’nin en verimli ovasıdır ki bu bölgede her türlü ürün yetişir. Bahadır köyünde yetişen ve dünyada bir eşi daha olmayan "Ebe Karaçam" olarak anılan (Pinus Nigra Var Şeneriana) ağaç dipten dallanan küre biçiminde 11 Metreye kadar uzanabilen, park ve bahçelerde kullanılan dekoratif bir ağaçtır. Sayılacak kadar az olan bu ağaç türü Orman Bakanlığı tarafından koruma altındadır.

Alaşehir Ege bölgesinde Bozdağların kuzeye bakan yönünde üç tepeler üstüne kurulmuştur. Manisa İli'ne bağlı yüz ölçümü 977 km2 olan bir ilçedir. Batısında Salihli Doğusunda Sarıgöl ve Eşme İlçeleri Güneyden Nazilli ve kuyucak, kuzeyden ise Kula ilçeleri ile çevrilidir. Deniz Seviyesinden yüksekliği 189 m. olan Alaşehir'in Manisa iline uzaklığı 110 km.dir. Ege denizine uzaklığı kara yoluyla 145 km dir.


Alaşehirde 65 Köy, 15 mahalle ve 6 beldeden oluşup 2010 yılı TÜİK verilerine göre göre İlçemizin nüfusu 54.082 İlçe merkezi, 51.562 si köy ve kasabalarda olmak üzere 105.644olarak tespit edilmiştir. Nüfus yoğunluğu km2 başına 108 kişidir. Nüfus oranlarında 1985'den 1990 yılına kadar genel bir artış görülürken 1990 dan son sayıma kadar köy ve kasabalarda düşüş, merkez nüfusunda artış gözlemlenmiştir. Bu da köyden merkeze göçün arttığını göstermektedir.

ARKEOLOJİK VARLIKLAR
İlçede yapılan kazılar sonucunda bulunan eserlerin toplanması ve korunması için müze bulunmadığından Alaşehir’de bulunan eserler Manisa İl Müzesinde sergilenmektedir. Alaşehir deki kazılarda çıkarılan ve sergilenen eserler bir hayli fazladır.

İlçede  şuanda bulunan bazı arkeolojik eserlere örnek olarak şunları sayabiliriz;

-SURLAR;
-SAİNT JEAN KİLİSESİ
-ANFİ TİYATRO
-ŞEYH SİNAN CAMİ ve TÜRBESİ
-YILDIRIM BEYAZİT CAMİİ
-GÜDÜK MÜNARE CAMİİ
-YAĞHANE CAMİ
-KADIŞEYH CAMİ ve TÜRBESİ
-PAZAR CAMİ