ÖZEL Salihli Can Hastanesi

Özel Salihli Can Hastanesi

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz

Göğüs hastalıkları branşının teşhis ve tedavi ettiği hastalıklar, başta Astım - KOAH, Nefes Darlığı, Öksürük, Balgam Çıkarma, Solunum Yetmezliği, Hırıltılı Solunum , Akciğer Kanseri Teşhisi, Solunum Fonksiyon Testi, Allerji Deri Prick Testi,Pulmoner Emboli dir. Hastalıkların teşhisi için hastanemizde bulunan ileri teknolojik özelliklere sahip radyoloji merkezi ve Bronkoskopi cihazı ile hastalarımızın en çağdaş sağlık hizmeti almalarına destek vermekteyiz.

Erken Tanı Önemli
Hastalığın ilerlemiş olduğu olgularda uzun süren öksürük, balgam ve özellikle yürüyüş ve yokuş tırmanmakla oluşan nefes darlığı en sık görünen yakınmalardır. Hastalık sinsi seyirli olduğundan bazen ileri evrelere ulaşıncaya kadar hasta tarafından hissedilmeyebilir. Öte yandan erken evrelerde hiçbir yakınma gelişmeyebilir. Bu nedenle 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı sosyal ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarında en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları uzmanına görünüp solunum fonksiyon testini yaptırması gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sigaranın bıraktırılması, çevresel ve mesleki sigaraya maruz kalmanın kontrol, uzun süreli tedavi, ani başlayan atakların tedavisidir. KOAH'ı kontrol altına almak için yapılması gerekenler; doğru beslenme, doktor kontrolünde düzenli egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır.