ÖZEL Salihli Can Hastanesi

Özel Salihli Can Hastanesi
UYKUSUZ GECELERE "DUR" DEYİN!
02 Ocak 2017, Pazartesi

 

Uyku zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Uykuya dalma veya sürdürmede güçlük, yani uykusuzluk (insomnia) toplumda her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir. Toplamda yaklaşık 85 türde uyku hastalığı vardır.

Çoğu yaşam kalitesinin azalmasına ve kişinin sağlığında bozulmaya neden olur. Uyku bozuklukları trafik ve mesleki kazalara neden olabilmesi nedeniyle bir halk sağlığı sorunudur. Bazı uyku bozuklukları uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açar. Diğer uyku bozuklukları gündüz aşırı uykululuğa neden olur.
 

Vücudun biyolojik saati ile ilgili sorunlar kişilerin günün yanlış zamanında uykulu olmasına neden olur. Uykuda yürüme, altını ıslatma, kabuslar ve diğer sorunlar da uykuyu kesintiye uğratabilir. Bazı uyku hastalıkları ise yaşamı tehdit edici boyuttadır.

 

                          DİKKAT!

  • Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız,
  • Uyurken aşırı horluyor ya da nefessiz kalıyorsanız,
  • Sabahları baş ağrısıyla kalkıyorsanız,
  • Konuşmak ya da araba kullanmak gibi normal aktiviteleri yaparken uyuya kalıyorsanız ,
  • Uyandığınızda kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız,
  • Yüksek tansiyon ve/veya kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz,
  • Uyurken tekme atmak veya yatak arkadaşınıza saldırmak gibi davranışlarda bulunuyorsanız,
  • Bu tür durumlar uyku bozukluğunun belirtisi olabilir.

           Altta yatan sağlık sorununuzun teşhis ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Uykusuzluk her yaşta görülür. İnsanların çoğu bir veya iki gece uykusuzluk çeker, ancak bu durum bazen haftalar, aylar ve hatta yıllarca sürebilir. Uykusuzluk en sık kadınlar ve ileri yaştaki kimselerde görülür. Uyku bozuklukları nedeni ile hayatı zorlaşan kişilerin Uyku Laboratuvarı olan Nöroloji kliniklerine başvurmaları faydalı olacaktır.

 

BÖLGEDE İLK YATIRIM
Bölgedeki ilk ve tek uyku laboratuvarını kuran Salihli Özel Can Hastanesi; Uyku ve Uyku hastalıklarının teknik ve bilimsel olarak teşhis ve tedavisinin yapıldığı, konu özelinde eğitim almış ve deneyimli hekim ve teknisyenleriyle özellikle birçok tıp dalını ilgilendiren bu tür hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitelerini arttırmaları ve rahat bir uyku süreci geçirmeleri için hizmet vermektedir.


Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için uzman doktorunuza başvurun.
 Güncelleme tarihi: 02/01/2017
 

                                                                        Uzm.Dr. Hüseyin Kaşıkçı
                                                                                         Nöroloji

 


"Sağlığınız, hastalık belirtileriniz veya ilaçlar konusunda lütfen doktorlarımıza bizzat müracaat ediniz. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez."